Podstawową kwestią przy sprzedaży lokalu czy garażu jest sprawdzenie, czy nieruchomość ta stanowi odrębną własność, czy też przysługuje do niej spółdzielcze własnościowe prawo.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym.
Spółdzielnia mieszkaniowa jest właścicielem budynku/użytkownikiem wieczystym budynku, w którym znajdują się lokale o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Lokale spółdzielcze nie muszą mieć założonej księgi wieczystej, ale jeżeli takie prawo będzie nabywane za środki pochodzące z kredytu, to może zajść konieczność założenia księgi.
Wszelkie opłaty publicznoprawne wymagane przy zakupie nieruchomości obliczane są przez notariusza i płatne za jego pośrednictwem. Notariusz, po sporządzeniu takiej umowy, w terminach określonych ustawowo, przesyła należne kwoty, wraz z odpowiednimi deklaracjami właściwemu urzędowi skarbowemu (podatek od czynności cywilnoprawnych) oraz sądowi wieczystoksięgowemu (opłaty sądowe).