Notariusz jako protokolant ma obowiązek stawić się na zgromadzeniach członków spółki w następujących sytuacjach: zawiązanie spółki, w takim przypadku treść dokumentu powołującego spółkę do życia musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Zmiana treści dokumentu umowy spółki, dotyczy to np. sytuacji, w których zmianie ulega siedziba spółki, uchwalane poza zgromadzeniem wspólników (w trybie pisemnym bądź obiegowym).
Protokół Zgromadzenia Wspólników to dokument, którego sporządzenie jest obowiązkowym elementem każdego zgromadzenia wspólników, zarówno nadzwyczajnego, jak i zwyczajnego.
Przedmiot obrad ściśle określony jest prawem w art. 231 Kodeksu spółek handlowych i musi obejmować:
Jeżeli ustawa lub umowa spółki nie zawierają ograniczeń, wspólnicy mogą uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywać prawo głosu przez pełnomocników.
Wspólnik nie może ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innej osoby głosować przy powzięciu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu. W tym udzielenia absolutorium, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu między nim a spółką.
Uchwały zapadają bezwzględną większością głosów, jeżeli przepisy lub umowa spółki nie stanowią inaczej.
Uchwały można powziąć pomimo braku formalnego zwołania zgromadzenia wspólników, jeżeli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego odbycia zgromadzenia lub wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad.
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie skontaktuj sie z nami.
Zadzwoń: 797 800 574
kancelaria@ gdynianotariusze.pl Pn, Pt 09:00-15:00, Wt-Czw 9:00-16